Araç Park Demiri

Araç park demiri otopark çizgisi çizildikten sonra yaptığımız bir uygulamadır. Araç park demirinin iki ana amacı mevcuttur. Birinci amaç aracın otoparka düzenli park edebilmesi yani otopark çizgilerini ortalamasını sağlamaktır. İkinci amaç ise aracın, otoparkın konumlandığı  duvara çarpmasını önlemektir. Araç park demirlerini duvardan 80 cm – 90 cm uzağa montaj yapmaya özen gösteririz. Bu uzaklıklar otoparkın fiziksel özelliklerini göre değişiklik arz eder ancak duvardan uzaklık 80 cm den düşük olmamalıdır. Burada ön ve arka tampon uzunluğu istisnai derece fazla olan araçlar göz ardı edilmek zorundadır.

Araç Park Demiri

Araç Park Demiri Ölçüleri

Araç park demiri 180 cm genişlikte , 6 cm – 8 cm boru çapında, 2 mm et kalınlığında, 13 cm yükseklikte ve 6 kg ağırlıkta olmaktadır.  Bu özellikler işverenin talebi doğrultusunda daha da kuvvetli hale getirilebilir. Bu değişiklikler birim fiyatları bir miktar arttıracaktır.

Araç Park Demiri Kalınlığı

Trafik ürünleri arasında önemli bir yeri olan araç demirinin müşterinin talebi doğrultusunda 3 mm et kalınlığında olması bazı projelerde başvurduğumuz bir yöntem olmuştur. Çünkü  eğilme bükülme gibi istenmeyen durumlar 3 mm et kalınlığında olan ürünlerde rastlanmamaktadır.

Araç Park Demirlerinde Kullanılan Renkler

Araç park demirini genel olarak sarı renkte ve üzerinde reflektif bantlar yapıştırılarak müşteriye sunmaktayız. Bu reflektif bantlar sürücünün dikkatini çekmekte ve otoparka aracını park ederken daha hassas olmasını sağlamaktadır.

Montaj Öncesi Yapılması Gerekenler

Uygulamanın yapılacağı zemin hareketli malzeme ile kaplanmış olmamalıdır. Örneğin kilit taşı, küp taş gibi döşeme cinslerinde araç demiri montajı yaptığımız zaman ilk zamanlar yerinde dursa da ileriki süreçte araçlar malzemeye dayandıkça yerinden oynatmakta ve ürünün kullanım ömrü azalmaktadır.

Uygulama öncesinde otopark alanlarında temizlik yapılmış olması, kaba inşaat artığı gibi maddelerin olmaması şarttır. Çünkü zemin matkap ile delineceği için bu esnada sıkıntılı durumlar oluşmamalıdır.

Araç park demirleri yukarıda bahsettiğimiz iki ana amaç dışında istisnai olarak farklı bir iş için de kullanılmaktadır. Alışveriş merkezlerinde giriş yürüyen merdiven bölümlerinde ( SAS alanları ) genellikle cam malzeme kullanıldığı için yoldan geçen araçların bu bölgelere dikkatsizce çarpmasını engellemek amacıyla yol kenarına bir sıra halinde montaj yapılarak adeta oto korkuluk görevi görmektedir.