Otopark Çizgileri

Otopark çizgileri gündelik hayatımızın en önemli gereksinimlerinden biridir. Otopark çizgisi çizilirken uluslararası standart olan 5 metre uzunluk – 2,5 metre genişlik kriterine uymak gerekmektedir. Bu ölçü,  bir aracın kolaylıkla giriş çıkış yapabileceği kadardır. Otopark çizgisi konusunda fabrika çizgileri uygulamasında olduğu gibi bir çok ulusal standart bulunmaktadır. Bu standartlara uymak hem sorun yaşanmamasını, hemde daha rahat ve konforlu alanlar oluşturulması sağlamaktadır.

Otopark Çizgileri Konusunda Önemli Olan Kriterler

Otopark çizgilerinde araçların bu alana sığması dışında , geride kalan yol kesiminin de ölçüleri çok önemlidir. Bütün bu kurallara dikkat ederek otoparklarınızı şekillendirmekte ve mümkün olduğunca çok araç sığdırabilmekteyiz.

Otopark projeleriniz iş başında sizden talep edilerek, tarafımızca proje incelenip projede gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Bu yönüyle trafik projeniz ayrıntılı biçimde gözden geçirilmiş olmaktadır.

Otopark çizgisi yapımı öncesinde zeminin toz, kir ve inşaat artıklarından arındırılmış olması gerekmektedir.

Otopark Çizgileri Uygulamasında Engelli Otopark Alanları Çizilesi

Otopark çizgileri çizilirken bir diğer önemli faktör ise engelli araç otoparkları çizilmesidir. Özellikle AVM ve büyük ölçekte konut projelerinde engelli araçları otoparkları , binaların giriş kapılarına yakın yerlerde belli sayıda konumlandırılmak zorundadır. Engelli araç otopark çizgileri 3 metre genişlikte olup, yan yana iki engelli otoparkı arasında tarama çizgileri ile belli bir mesafe bırakılmak zorundadır.

Otopark çizgi çalışması yapıldıktan sonra diğer otopark boyama işleri sırasıyla yapılmaktadır.

Yönlendirme Okları, Kolon Duvarları ve Diğer İşaretler

Yönlendirme okları, araç numaralandırma yapılması, araç park stoperleri montajı gibi uygulamaları da otopark boyama faaliyetleri içerisinde yapmaktayız.

Otoparklarda bir diğer önemli işlem ise kolon duvar boyama işlemidir. Kolon boyama ve duvar boyama çalışmalarını zemin kotundan 1,20 mt yüksekliğe kadar yapmak trafik güvenliği açısından doğru olan bir görsel uyarı metodudur. Araç şoförü , koltukta otururken bu yükseklikte boyanmış kolon yada duvarı ayırt edebilir. Burada kullanılan yönlendirme okları yol çizgileri uygulamalarında kullanılan oklar ile benzerlik gösterse de birebir aynısı olmamaktadır.

Otopark Çizgisi İşaretlemelerinde Renk ve Ölçüler

Kolon boyama çalışmalarımızda zeminden 1,20 mt yüksekliğe kadar olan bölümde trafik güvenliği açısından uyarıcı renkler olan sarı – siyah taramalar yapmaktayız. 1,20 mt yükseklikten tavan yüksekliğine kadar olan bölüm ise tamamen estetik talepler doğrultusunda istenilen renge boyanmaktadır. Kolon boyama uygulamalarını otopark çizgileri konusunda müşterilerimizin isteği doğrultusunda farklı desenler kullanarak ta yapmaktayız.

Duvar boyama uygulamasında en önemli işlem rampalarda bulunan duvarların çavuş biçiminde taramalarla boyanmasıdır. Duvar boyama yapıldığında otoparkın estetik olarak tamamlandığı bir gerçektir.

Otopark Çizgileri Uygulamalarımız