Çift Kompenant El Uygulama

Çift kompenant el uygulama yöntemi, yol çizgileri yapımının tamamlayıcı unsurlarıdır. Yol çizgisi çiziminde çift kompenant boya uygulamasını önermemekteyiz, ancak küçük ölçekteki tesis içi yollarda çift kompenant metoduyla yol çizgisi çizilebilir.

Çift Kompenant El Uygulama Neleri İçerir

Burada bizim bahsedeceğimiz çift kompenant uygulaması karayollarında yol çizgisi dışında zeminde gördüğünüz tüm aksesuarların yapım işidir. Bu uygulamalar  hız kesici uyarı bantları, yönlendirme okları , yaya geçitleri , hız sınırı figürleri, ofset taramalar, banket taramalar ve diğer bilgi yazılarının yazılmasıdır.

Çift kompenant boya ile el uygulama yapılarak yol çizgisi faaliyetine tamamlayıcı bir dokunuş yaptığımızı aktarmıştık. Yol çizgilerinin zemine yapılan bilgi işaretlemeleri ile tamamlanması çok önemlidir.

Çift Kompenant El Uygulama İşlemleri

Yönlendirme okları, sürücünün seyir halinde iken trafik levhalarını bir şekilde gözden kaçırması halinde bulunduğu yolun trafik akışını hatırlaması için zemine işaretlediğimiz trafik işaretleme ürünüdür. Belli aralıklarla yönlendirme oklarının olması sürücünün dikkatini odaklanmasını muhafaza eder. Ayrıca şerit daralmaları, tırmanma şeritleri gibi işaretlemelerde yönlendirme okları çok önemlidir.

Hız kesici uyarı bantları, çift kompenant boya ile uyguladığımız önemli bir yatay işaretleme ürünüdür. Karayolları işaretleme kitabında ve otopark çizgileri standartlarında bu uyarı bantlarının şekil ve dizilişleri gösterilmektedir. Bu kurala göre yapılmak zorundadır. Tesis içi yollarda ise bu dizaynları kısmen taklit ederek yine de belli bir kurala bağlı  bulunmak doğru olacaktır. Hız kesici uyarı bantları sürücüyü görsel olarak uyarmanın yanı sıra fiziksel olarak hissetmesi için minimum 3 mm kalınlıkta çift kompenant boya kullanılmalıdır. Bir sürücü 3 mm kalınlıkta olmayan bir malzemeyi uyarı olarak hissetmez.

Ofset taramalar , yollardaki ayrım ve katılım noktalarında oluşan üçgen kesişimlerde yapılır. Ofset taramaların dizaynı yine Karayolları kitabında belirtildiği gibi yapılmalıdır.

Yol çizgilerinin önemli tamamlayıcı unsuru olan çift kompenant işaretleme işlerinde adından da anlaşılacağı üzere iki bileşenden oluşan bir malzeme kullanmaktayız. Birinci bileşen işaretleme malzemesinin kendisidir,  metil metakrilat reçine esaslı çok kuvvetli bir yol çizgi malzemesidir. İkinci bileşen ise sertleştiricidir. Sertleştirici katılmayan boya kurumaz.

Çift Kompenant El Uygulamalarımız