Yol Butonu

Yol butonu şehiriçi ve şehirdışı yollarda sıklıkla karşılaştığımız trafik ürünlerinden biridir. Çoğunlukla yollarda dikkat edilmesi gereken alanlara gelirken sürücüleri uyarmak ve toparlanmalarını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Yol Butonu

Yol Butonları Kullanım Alanları

Yol butonları trafiğin yoğun olduğu bölgelerde, şehiriçi ve şehirdışı yollarda sürücüleri önceden uyarmak, hızlarını düşürmelerini sağlamak ve yol çizgileri olmayan yerlerde gerekirse şerit belirlemek için sıklıkla kullanılmaktadır. Çoğunlukla tehlike arzeden ve kaza oluşma riski olan bölgelere yaklaşırken uygulanır. Bunun amacı kaza riskini en aza indirgeyerek, can ve mal kaybını önlemeye çalışmaktır. Aktif bir uyarı sistemi olduğu için bazı durumlarda oldukça etkilidir. Malzeme özelliklerine göre gündüz ve gece kullanımı mevcuttur. Fabrika çizgileri uygulamalarının kenarlarında dikkat edilmesini sağlamak içinde kullanılmaktadır.

Yol Butonu Çeşitleri

Yol butonunun önleyici bir trafik ürünü olduğundan, üreten firmaya ve teknolojisine göre birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan çeşitleri, ışıklı yol butonları ve refleftik yol butonlarıdır.

Işıklı Yol Butonu

Işıklı yol butonları çoğunlukla üzerlerinde bir güneş enerji pili ile çalışmaktadır. Güneşten aldıkları enerjiyi depolayan bu butonlar gece ve gündüz bu ışık sayesinde parlayarak dikkat çekmektedirler. Bu şekilde herhangi bir ışık kaynağına gerek kalmaz. Yol butonların kalınlıkları sayesinde üzerinden geçerken oluşturdukları titreşim ve bu ışıklarla beraber sürücüyü uyarırlar.

Refleftik Yol Butonu

Refleftik yol butonları çoğunlukla üzerlerindeki refleftik buton ile ışığı yansıtarak sürücüleri uyarırlar. Refleftik butonlar kendilerine gelen ışığı yansıttıkları için, ortamda bir ışık kaynağına gerek duymaktadırlar.

Yol Butonları Malzeme Özellikleri

Yol butonlarında plastik ve döküm malzeme kullanılabilir. Bu malzemeler aşınmaya, her türlü hava şartlarına uygun olmalıdır. Üzerinden ağır tonajlı araçlar geçebileceği için dolu malzemelerden yapılmalı, yüke dayanıklı olmalıdır.  Üretilerin üretimine ve müşterilerin tercihlerine göre bu malzemeler değişiklik gösterebilmektedir.

Ürün Montajı

Ürün dikkatli olarak emin ellerde montaj yapılmalıdır. Ürünlerde çoğunlukla burgulu çivi ile montaj yapılmaktadır. Yapılan montaj aralıkları, hangi malzemelerin kullanılması iletilen trafik projelerine uygun olarak belirlenmektedir.

Firmamız tecrübesiyle yol butonlarını sizin istediğiniz şekilde montaj yapabilmektedir. Kullandığımız ürünler her zaman birinci kalite, uzun süre kullanabileceğiniz ürünlerdir.