Esnek Delinatör

Esnek delinatör yollarda şerit ayırıcı ve şerit düzenleyici olarak kullandığımız trafik güvenliği ürünleridir. Plastik malzemeden üretilen, uzunlukları  45 cm – 100 cm arasında değişen ebatlarda olabilen esnek delinatörler çok amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Esnek Delinator

Esnek Delinator

Esnek Delinatör Özellikleri

Ağırlıkları yaklaşık 750 gr –  1 kg olmaktadır, zemine dübel ve vida kullanılarak montaj yapılmaktadır. Üzerinde reflektif bantlar yapıştırılmış olarak müşteriye sunulmaktadır. Reflektif bantlar yüsek performans reflektif malzemeden mamüldür. Buradaki amaç esnek delinatörün gece şartlarında sürücüler tarafından görülmesine imkan sağlamaktır.

Esnek delinatör ( hacıyatmaz ) adından da anlaşılacağı üzere esnek bir malzeme olduğu için araçların çarpmalarında kırılmaz, bu yönüyle uzun ömürlü bir trafik ürünüdür.

Esnek Delinatör Kullanım Alanları

Kullanım alanları bir hayli fazladır. Esnek delinatörler karayollarında geçici yol çalışmaları işaretlemelerinde olmazsa olmaz bir üründür. Yol çalışması için yol çizgisi uygulamalarında daralma olacaksa, örneğin 3 şeritli bir yol tek şeride düşecekse bu düşüşün ilgili standartlar dahilinde belli bir mesafeden başlatılarak kademeli biçimde yapılması gerekmektedir. İşte bu kademeli olarak şerit daraltma uygulamasını o yol sathına sabitlediğimiz esnek delinatörler  ile yapıyoruz. Burada delinatörleri 5 mt – 10 mt aralıklarla asfalt  yüzeye montaj yaparak araçları yönlendirmek mümkün olur.

Karayollarında Esnek Delinatör Kullanımı

Esnek delinatörler karayollarında bir diğer kullanım olarak ofset taramaların etrafında kullanılır. Buradaki amaç, sürücünün ofset taramalara girmesini ve bu önemli trafik kuralını ihlal etmesini önlemektir.

Diğer Kullanım Şekilleri

Esnek delinatörün bir diğer kullanım alanı ise geçici olarak iki yönlü trafiğe tanzim edilen yolların ( gidiş- geliş ) şeritlerini birbirinden ayırmak ve bu sayede sollama yapılmasını önlemektir. Fiziksel olarak bir aracın diğer şeride geçmesini engelleyemez ama burada hata yapmaması için bir farkındalık yaratabilir. Bu nedenle esnek delinatörün bir fiziksel engel olmadığının da göz ardı edilmemesi şarttır.

Esnek delinatörü otoparklarda, alışveriş merkezi otoparklarında çokça kullanmaktayız. Alışveriş merkezlerinde yada büyük ölçekte konut projelerinde yürüme yolları tanzim ediliyorsa bu yürüme yollarının araç yolları ile ayrılması için yol kenarına esnek delinatörler montaj yapılarak bu tedbir alınır. Bunlardan farklı olarak fabrika çizgileri uygulamalarında da kullanılmaktadır.

Esnek delinatörler ayrıca park edilmesi yasak olan alanların sınırlanması için kullanılır. Kapı önlerine araç park etmemesi için kullanılır. Bunların dışında esnek delinatörler birçok trafik işaretleme faaliyetinde kullanılmakta ve yaya araç güvenliği için önemli  katkısı olmaktadır.