Trafik Levhaları

Trafik levhaları yapım işi Karayolları Trafik İşaretleme kitabında tarif edildiği şekliyle birçok kategoriye ayrılmaktadır. Tehlike Uyarı İşaretleri, Trafik Tanzim işaretleri, Bilgi levhaları vb işaretler bu kategorilere örnek olarak verilebilir. Verilen örneklerin açıklamalarını aşağıda size daha detaylı bir şekilde açıklayacağız. Bu levhalar sokaklardan otobanlara, otopark çizgileri uygulamalarından fabrikalara kadar karşılaşılabilir.

Burada siz müşterilerimizin kolay anlayabileceği biçimde ifade etmemiz gerekirse, trafik levhaları sürücünün seyir halinde iken bulunduğu karayolunun hız sınırını, kavşak yaklaşımlarını, coğrafi bilgileri, tesis bilgilerini, kavşak noktalarını ve diğer önemli hususları takip edebileceği görsel işaretçilerdir. Bu işaretleri hayatımızda sık sık kullanmakta ve yararını görmekteyiz. İşaretler trafiği düzenlemekte ve can kaybını en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

Trafik Levhaları Çeşitleri

Trafik levhalarının çeşitleri olarak  asfalt zeminden  1,50 mt – 2 mt yükseklikte olan standart trafik levhaları, kavşak öncesi bilgi levhaları , asfalt zeminden 5,50 mt yükseklikte büyük konstrüksiyonlarla taşınan kaplama üstü trafik levhalarını saymak gereklidir.  Büyük levhaları şehirler arasında bulunan otobanlarda yol çizgileri bitiminde sıklıkla görmüşüzdür.

Trafik Levhası Ebatları

Trafik levhası ebatları , yolun hız sınırına göre büyümektedir. Şehir içi bir yolda 60 cm çapında olan bir dairesel levha, bir otoyola çıktığınızda 90 cm çapında olarak karşınıza  çıkmaktadır.

Trafik levha ebatları, aralarındaki mesafeler, konumları, asfalttan yükseklikleri ve banket kenarından uzaklıkları gibi kurallar tamamen Karayolları Kitabında belirtilmiştir. Bu kurallara uymak hayati derecede önemlidir. Uyulmadığı takdirde can ve mal kaybı yaşanabilir.

Trafik levhası uygulamasında ebat kadar bir diğer önemli husus ise levhanın görsel ifadesi olan malzemenin reflektif yansıma kalitesinin ne olduğudur. Örneğin bir tesis içi yolda normal reflektif trafik levhası yeterli iken, şehirler arası bir devlet yolunda yüksek performans reflektif levha şart olmaktadır. Otoyolda ise süper yüksek performans reflektif malzemeler kullanılarak gece koşullarında çok uzaklardan levhaların belirgin olması amaçlanmaktadır. Firmamız yapmış olduğu trafik levha işlerinde, kurumsal değeri olarak en kaliteli malzemeyi kullanmaktadır.

Şirketimiz standart trafik levhası temini ve montajını sıklıkla icra etmektedir. Kaplama üstü trafik levhası montajı işi de şirketimizin tecrübeleri arasında yer tutmaktadır. Bu yönüyle trafik levhası işleriniz için çözüm ortağı olmaya hazırız.

Trafik Levhası Uygulamalarımız