Fabrika Çizgilerinin Standartları

Fabrika Çizgilerinin Standartları

Fabrika Çizgilerinin Standartları

Fabrika çizgileri çizilmesi doğrudan can ve mal kaybı oluşturduğundan ülkemizde çeşitli yönetmeliklere bağlanmıştır. Bu yönetmeliklerde fabrikalarda kullanılacak fabrika çizgilerinin standartları fabrika zemin çizgileri yönetmeliği ile belirlenmiştir. Bu standartlar yürüyüş yolları çizgileri, forklift yolları çizgileri, acil çıkış yolları çizgileri ve kullanılacak boyanın rengi gibi konulardan oluşmaktadır.

Fabrika Çizgilerinin Standartları  için Önemli Başlıklar

Fabrika çizgilerinin standartları konusunda birçok dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Konuların her biri birbirinden önemli olup, titizlikle incelenmeli ve uygulaması yapılmalıdır. Aşağıda bu konulardan bazılarını teker teker ve başlıklar halinde sizlere açıklayıcı olarak yazacağız.

Yürüyüş Yolları Çizgileri ve Figürleri

Fabrika çalışma alanlarında iş makineleri ile insanlar iç içe çalışmaktadır. Bu yakın çalışma durumu yüzünden bir çok fabrika kazası meydana gelmektedir. Bu yüzden bu çalışma alanların çizgilerle birbirinden ayrılması hayati öneme sahiptir. Günümüzde fabrika çizgisi konusu yönetmeliklerle bir standarta bağlanmıştır. Bu standartlara göre fabrika içinde çizilecek yürürüş yolları genişlikleri çizgi kalınlığı dahil en az 80 cm ve en fazla 100 cm olmalıdır. Çizilen fabrika içi yürüş yolları çizgileri içlerine her 3 metrede bir adım figürleri konmalıdır. Adım figürleri çalışanlara bu çizgilerin içinde kalınması ve bu çizgilerden yürünmesi gerektiğini hatırlatacaktır.

Forklift Yolları Çizgileri ve Figürleri

Forkliftler fabrikalarda yük indirir veya taşırken sık kullanılan araçlardır. Yük taşımaları gerektiğinden fabrikalarda çeşitli riskler oluşturmaktadırlar. Bu konuda yönetmeliklerde forklift yolları ayrıca belirtilmiştir. Forklift yolları genişlikleri minimum 2 metre, maksimum 3 metre arasında değişmektedir. Bu değişiklik forkliftin fabrika içinde taşıdığı yükün genişliğine göre değişmektedir. Forklif yollarına çizgiler dışında forklift figürü ile desteklenmelidir. Forklift figürleri 20 metrede bir yeterlidir.

Acil Çıkış Yolları Çizgileri ve Figürleri

Acil çıkış yolları günlük hayatımızda her binada karşımıza çıkan, acil durumlarda insanların güvenli bir şekilde dışarı çıkmasını sağlayan yollardır. Bu yollar tüm binalarda olduğu gibi fabrikalarda da olması gerekmektedir. Fabrikalarda acil çıkış yolları, acil çıkış kapıları önlerinde zemin yeşil renkte boyanmalıdır. Üzerine “Acil Çıkış” yazılmalıdır ve ok ile bu kapılar gösterilmelidir.

Fabrika Çizgilerinin Standartları için Kullanılacak Boya Renkleri

Fabrika çizgilerinde boya rengi önemli konuların başında gelmektedir. Kullanılan boyalar zemin renginden farklı olmalı ve kendini belli etmelidir. Bu çizgilerde kullanılacak renkler yönetmeliklere göre sarı ve beyaz renktir. Bu renklerinde dışında farklı bir renk kullanılamamaktadır.

Fabrika çizgileri konusunda bunların dışında bir çok uzmanlık gerektiren konularda bulunmaktadır. Bu çizgiler çeşitli standartlara bağlı oldukları için usta eller tarafından çizilmelidir. Firmamız uzun yıllar boyunca elde ettiği tecrübe ve bilgi birikimi ile birlikte sizlere fabrika çizgileri konusunda çözümler sağlamaktadır. Fabrika çizgileri işleriniz için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*