Yol Çizgilerinin Anlamları

Yol Çizgilerinin Anlamları

Yol Çizgilerinin Anlamları

Yol çizgileri günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız yollardan, otoparklara ve parklara kadar görebildiğimiz çizgi türlerinden biridir. Bu çizgiler taşıt ve insan trafiğini belirli kurallara göre düzenlemekte, can ve mal kaybını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Bu kurallar tarihsel olarak kazalardan edinilmiş tecrübe ve bilgi birikimi ile ulusal ve uluslar arası olarak belirlenmiştir. Ülkemizde yol çizgileri standartları “Karayolları Trafik İşaretleri El Kitabı – 1” ile belirlenmiştir. Bu vermiş olduğumuz linkten indirebilir ve inceleyebilirsiniz. Yol çizgilerinin anlamları çizgilerin türlerine göre şekillenmektedir.

Çizgi Şekillerine Göre Yol Çizgilerinin Anlamları

Yollarda karşılaştığımız yol çizgilerinin anlamları oldukça fazladır.. Bunlar çizgi şekillerine ve kesik kesik olmalarına göre bir çok anlam ifade etmektedir. Bu yazımızda bu çizgilerin anlamlarını size başlıklar halinde açıklayacağız.

Kesik  Kesik  Yol Çizgilerinin Anlamları

Yolun orta ekseninde kullanılan çizgilerdir. Kesik kesik çizgi bir aracın yanında veya önünde bulunan aracı geçebileceği anlamına gelir.

Devamlı Yol Çizgilerinin Anlamları

Yolun orta ekseninde olur ise o yolda gidiş geliş iki yönlü trafik şeklinde çalıştığı anlaşılır. Yani araç önünde bulunan aracı sollaması yasaktır.

Kesik Devamlı Yol Çizgisi

Kesik ve devamlı yol çizgisi fiziki engelle bölünmemiş yollarda, iki yönlü trafik şeklinde çalışması durumunda, kesik çizginin sağında sürekli çizgi yer alıyor ise solama yapamayacağınız anlamına gelir.

Yan Yana İki Devamlı Yol Çizgisi

Fiziki engel ile bölünmemiş yollarda iki yönlü trafik olması durumunda bir şeritin gidiş, bir şeritin dönüş olduğunu ifade etmek için kullanılmaktadır. Şeritleri kesin hatlar ile birbirinden ayırmak amacıyla çizilmektedir.

Park Yeri Çizgileri

Otopark çizgileri olarakta adlandırılmaktadır. Çoğunlukla otopark alanlarında denk geldiğimiz bu çizgiler araçların düzgün park edebilmesi ve araçlarımızın park edebileceği yerleri göstermek için çizilen çizgilerdir.

Yaya Geçidi Çizgileri

Yollarda yayaların karşıdan karşıya geçebileceği yerleri belirlemek için çizilen çizgilerdir. Taşıtlar bu çizgileri gördüklerinde yavaşlamak ve kontrollü geçmek zorundadırlar.

Yön Okları

Özellikle kavşak ve yol ayrımlarında sıklıkla bu çizgiler ile karşılaşmaktayız. Bu çizgiler araçların dönüş yapabilecekleri yolları göstermek ve öne çıkarmak için kullanılmaktadır.

Azami Hız Sınırı

Taşıtların bulundukları yol türüne göre gitmeleri gereken en yüksek hızlara verilen addır. Bu hız araca ve yolun türüne göre değişiklik gösterebilir.

Park Yasağı Çizgileri

Park etmenin yasak olduğu yerlere çizilen çizgilerdir. Bu çizgiler çoğunlukla yatay olarak dikkat çekici renkte çizilirler.

Firmamız yol çizgileri konusunda uzman kadrosu ve tecrübesi ile birlikte sizlere hizmet vermektedir. Yol çizgileri konusunda ihtiyaçlarınızda bizimle istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*