Otopark Çizgilerinin Ölçüleri

Otopark Çizgilerinin Ölçüleri

Otopark Çizgilerinin Ölçüleri

Otopark çizgileri günümüzde sıklıkla kullandığımız apartmanlarımızın, işyerimizin veya alışveriş merkezlerinin otopark katlarında kullanılan çizgilerdir. Bu çizgiler otopark içi araç trafiğini düzenlemeye ve araçların park etmesi gereken yerleri belirlemeye yarar.  Böylelikle hem mal ve can kaybı en aza indirgenmiş, hem de otoparktaki trafik kontrol altına alınmış olur. Bir çok çizgi uygulamalarında olduğu gibi, otoparklar için belirli ulusal ve uluslar arası standartlar getirilmiştir. Bu standartlar ülkemizde otopark yönetmeliği ile belirlenmiştir. Standartların içindeki en önemli konuların başında otopark çizgilerinin ölçüleri konusu gelmektedir. Bu yazımızda sizlerle otoparkta çizilen çizgilerin ölçüleri hakkında bilgi vereceğiz.

Otopark Çizgilerinin Ölçüleri Standartları

Otopark çizgileri konusunda birçok önemli konu bulunmaktadır. Otopark çizgileri ölçüleri konusu bu konuların başında gelmektedir. Otoparkta araç park yerlerinin ölçülerini, çizgi genişlikleri ve duvar tarama ölçüleri bu konunun en önemli maddelerindendir.

Araç Park Yeri Ölçüleri

Araç park yerleri otoparklarda araçlarımızı park edebileceğimiz yerleri belirleyen ve aracımızı düzgün park etmemizi sağlayan çizgilerdir. Bu çizgiler araç uzunluğuna ve genişliğine göre çizilmelidir. Bu çizgilerin ölçüleri en az 450cm uzunluğunda ve 230cm genişliğinde olmalıdır. Bu ölçülerden düşük olarak çizilen ölçüler, trafik düzensizliğine sebep olarak tehlikelere, can ve mal kaybına yol açabilir. Bunun yanında bu ölçüler, en fazla 500cm uzunluğunda ve en fazla 250cm genişliğinde olmalıdır. Bu ölçülerden fazla olan ölçüler otoparklarda alan kaybına yol açabilmektedir. Çizilen çizgilerin kalınlığı ise 13 cm ve 15 cm arası olabilir. Bu standartlara uygun otopark çizgileri biryandan otopark alanınızı en iyi biçimde kullanmanızı sağlarken biryandan da otopark içindeki trafiği en aza indirecektir.

Duvar Tarama ve Kolon Boyama Ölçüleri

Otopark içinde bulunan duvarların ve kolonların belirgin hale getirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden kolonlar ve duvarlar belirgin renklere boyanmalıdır. Boyalar duvarın 120 cm yüksekliğine kadar boyanmalıdır. Bu yükseklikteki amaç duvarın görünebilirliğini arttırmaktır. Sürücünün görüş mesafesinde olmasıdır. Duvarlar ve kolonlar ilk olarak 120cm yüksekliğinde sarı renkte boyanır ve daha sonrasında üzerine çavuş biçiminde taramalar yapılır. Daha sonrasında boyanın kuruması beklenir.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm ölçülere uyulduğu sürece otoparkınız iyi hale gelecektir. Firmamız otopark çizgileri alanında birçok başarılı projelere imza atmıştır. Otopark çizgileri konusunda bizimle çalışmak için lütfen bizi arayın.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*